história čaju

Čaj je druhým najpopulárnejším nápojom na svete

šálka s čajom

Hneď po čistej vode. Pestuje sa v 30 krajinách a pijú ho ľudia vo viac ako 100 krajinách na svete. Druhy čaju pestované v rôznych regiónoch sa veľmi líšia chuťou. Taktiež chuťové preferencie spotrebiteľov a spôsob prípravy a pitia čaju sú iné v závislosti od regiónu

Dejiny čaju siahajú do dávnych časov. Legendy z krajín Ďalekého východu, kde sa kultúra pitia čaju narodila, rôznym spôsobom opisujú, kto, ako a kedy po prvý raz sparil čaj.

Podľa čínskej legendy začal zvyk pitia čaju v roku 2 700 pr. n. l. legendárny čínsky cisár Šen-nung. Cisár, ktorý bol vzdelaným človekom a veľmi sa zaujímal o medicínu a bylinkárstvo, pil vždy výhradne prevarenú vodu. Jedného dňa spadlo do jeho čajníka s vriacou vodou niekoľko lístkov zo stromu, pod ktorým sedel. Nikto vtedy nevedel, že to bol divoko rastúci čajovník. Aróma takto vzniknutého nápoja podnietilo cisárovu zvedavosť. Nápoj sa mu zdal výnimočne chutný a osviežujúci. Šen-nung bol tak nadšený týmto odvarom z listov čajovníka, že nariadil pestovanie tejto rastliny rozšíriť po celej Číne.

Naproti tomu japonská legenda spája objavenie čaju s budhistickým mníchom Bódhidharmom. Jedného dňa nemohol Bódhidharma počas meditácie ovládnuť únavu. Stála sa zatvárajúce oči ho tak nahnevali, že si odstrihol viečka a hodil ich na zem. Z nich vyrástli čajovníky so zelenými lístkami. Prekvapený mních odtrhol list, začal ho žuť a na jeho prekvapenie ho únava prešla.

Bez ohľadu na to, aké boli skutočné začiatky čaju, isté je to, že bol známy a cenený na Ďalekom východe už v dávnych časoch.(c) 2008 Kontakt A s. r. o. | info@caffemauro.sk | Obchodná 52, 811 06 Bratislava
Technológia a dizajn: Netto SK